Pro Střední Školy

Vítejte na Ústavu materiálových věd a inženýrství!

Náš ústav se letošní léto zapojuje do akce FSI Léto s technikou! a proto bychom vás rádi pozvali na Letní školu Materiálových věd: CESTA DO SVĚTA MATERIÁLŮ, která se uskuteční v termínu 26. - 29. 8. 2024.

Letní škola je určena pro studenty gymnázií i odborných středních škol. Čekají na vás zajímavé přednášky, ale také návštěvy laboratoří a možnost si na vlastní kůži vyzkoušet co obnáší být materiálovým vědcem.

Veškeré informace s detailním programem i s odkazem na přihlášení najdete na ZDE.

V případě dotazů kontaktujte Ing. Hanu Kolevovou na e-mailu kolevova@fme.vutbr.cz.

This image has an empty alt attribute; its file name is obr-na-web.png

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pro středoškolské studenty, kteří chtějí objevovat svět materiálů a technologií, nabízíme jedinečnou příležitost!

Naším posláním je rozšířit hranice poznání v oblasti materiálových věd a inženýrství a sdílet naše nadšení a znalosti s budoucími generacemi inženýrů a vědců. Věříme, že právě mladí lidé, jako jste vy, jsou klíčem k inovacím a pokroku v našem oboru.

Co pro vás máme?

Exkurze na míru: Prohlédněte si naše laboratoře a výzkumná centra, kde se rodí inovace. Naše exkurze jsou skvělou příležitostí nahlédnout do světa materiálových věd z první ruky a setkat se s lidmi, kteří tyto materiály tvoří a testují.Jednodenní semináře "Staň se materiálovým inženýrem": Ponořte se na jeden den do role materiálového inženýra. Tyto interaktivní semináře vám umožní pracovat na reálných projektech, experimentovat s materiály a zjistit, co všechno může materiálové inženýrství nabídnout.Spolupráce na středoškolských odborných činnostech (SOČ): Pokud pracujete na projektu SOČ v oblasti materiálových věd nebo inženýrství, nabízíme vám mentorství a přístup k našim zdrojům a zařízením. Naši experti vám pomohou s výzkumem a realizací vašeho projektu.

.

Proč se zapojit?

Praktické zkušenosti: Získejte praktické zkušenosti, které vám pomohou ve vaší budoucí kariéře a studiu.Setkání s odborníky: Mluvte s profesionály, kteří jsou na špičce v oblasti materiálových věd a inženýrství.
Rozšíření obzorů: Objevte nové technologie, materiály a metody, které formují budoucnost našeho světa.

Připojte se k nám!

Pokud máte zájem o materiálové vědy a inženýrství a chcete se dozvědět více o tom, jak můžete přispět k inovacím v tomto vzrušujícím oboru, neváhejte nás kontaktovat. Těšíme se na vaši účast v našich programech a na možnost spolupracovat s vámi na vaší cestě k objevování světa materiálů.

Kontaktujte nás hned teď a zjistěte, jak se můžete zapojit!

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

.

Aktuální témata SOČ:

  • Vytvoření databáze meziatomových vazeb vhodné pro strojové učení s použitím umělé inteligence
    • Algoritmy strojového učení zažívají v současné době velký rozvoj a nachází své uplatnění i v materiálových vědách.  S jejich využitím je možné získat informace o vazbách mezi atomy, které lze následně využití k počítačovým simulacím reálných systémů a předpovídat např. teploty tání nových materiálů bez nutnosti jejich experimentální přípravy. Aplikace těchto algoritmů vyžaduje rozsáhlé databáze dat, na kterých může strojové učení s využitím umělé inteligence probíhat. Tyto data lze získat s pomocí ab initio metod, které jsou schopny efektivně simulovat jednoduché systémy pouze na základě znalosti základních přírodních zákonů a nepotřebují žádné vstupy z experimentů. Cílem práce je naprogramování automatizovaných procedur v jazyce Python pro spouštění ab initio výpočtu a vytvoření databáze vazebných sil mezi různými atomy v krystalických látkách, která bude vhodná pro strojové učeni.
  • Studium kompozitů vytvořených technologií Cold Spray
    • Technologie Cold Spray je moderní nástroj v oblasti povrchových úprav, který umožňuje vytváření pevných povlaků na různé materiály bez nutnosti vysokých teplot. Tato metoda pracuje na principu stříkání mikroskopických částic materiálu na povrch substrátu pomocí vysokorychlostního proudu plynu, což vede k jejich mechanickému a metalurgickému zakotvení a vytvoření pevného kompozitního nástřiku. Jelikož proces nepotřebuje vysoké teploty, nedochází k významnému tepelnému poškození substrátu. To umožňuje aplikaci na širokou škálu materiálů, včetně těch tepelně citlivých.
    • Využití technologie Cold Spray je široké, od oprav poškozených dílů v leteckém a automobilovém průmyslu, přes vytváření ochranných povlaků v energetice, až po aplikace v biomedicíně pro výrobu implantátů. Její flexibilita a efektivita otevírají nové možnosti pro materiálové inženýrství a výrobu.
    • V rámci tohoto projektu bude student přímo zapojen do výrobního procesu pomocí technologie Cold Spray. Získá příležitost seznámit se s principy této inovativní metody, přičemž si prakticky vyzkouší tvorbu kompozitních materiálů. Hlavním úkolem bude studium materiálového složení kompozitů, kde se bude věnovat zkoumání vzájemné depoziční efektivitu jednotlivých složek. Pomocí metalografických výbrusů bude analyzovat mikrostrukturu vytvořených kompozitů a pomocí mikrotvrdoměru a nanoindentoru zjišťovat základní mechanické vlastnosti nástřiků, jako je tvrdost a moduly pružnosti. Projekt nabízí studentům jedinečnou možnost získat praktické zkušenosti, rozvíjet své technické dovednosti a hlouběji porozumět materiálovému inženýrství.
UMVI logo

Ústav Materiálových Věd a Inženýrství

Fakulta Strojního inženýrství

Vysoké učení technické v Brně

Technická 2896/2

www.fme.vutbr.cz

616 69 Brno

umvi-sekretariat@fme.vutbr.cz
Instagram Facebook Youtube.com
© 2023 ÚMVI FSI VUT v Brně