je pedagogickým pracovištěm, vychovávajícím studenty Fakulty strojního inženýrství v oboru materiálového inženýrství. Současně je pracovištěm základního a aplikovaného výzkumu v oblasti strojírenských materiálů a fyzikální metalurgie.
zajišťuje v rámci celoživotního vzdělávání postgraduální studium v oblasti strojírenských materiálů a kurzy nedestruktivního zkoušení materiálů, dále pak základní a specializované kurzy kvalifikační a rekvalifikační pro pracovníky metalografických laboratoří.
nosné vědeckovýzkumné projekty, řešené též na úrovni národních grantů, zahrnují tyto oblasti a materiály:
vysokopevné slitiny hliníku,
superslitiny na bázi niklu slitiny hořčík - lithium,
kompozitní materiály, technická keramika,
expertní databázový systém mechanicko - metalurgických charakteristik tvárné litiny,
feritická tvárná litina pro záporné teploty se zvýšenou mezí kluzu,
izotermicky zušlechtěná tvárná litina o vysoké pevnosti,
lité nástrojové oceli,
lité ledeburitické vysokochromové oceli odolné proti opotřebení.
je zaměřen na základní a aplikovaný výzkum na poli pokročilé keramiky pro medicínské, elektrochemické, metalurgické a strojírenské aplikace. Odbor dále zajišťuje vzdělávání v oblasti materiálového inženýrství a chemie.
výzkumné programy odboru zahrnují tyto oblasti:
fyzikální a materiálová chemie keramických materiálů a kompozitů,
vznikl z Přístrojového centra, které bylo založeno v roce 1985 jako celoškolské pracoviště k podpoře řešení těch projektů, které vyžadují experimentální studium materiálů. Pro tyto účely je odbor vybaven špičkovou přístrojovou technikou pro analýzy chemického složení v makro- i mikroobjemu, fázového složení a pro studium struktury kovových i nekovových materiálů na všech dostupných úrovních rozlišení. Přístroje obsluhují vysoce fundovaní specialisté ve svém oboru.
činnost OSFA je orientována do těchto oblastí:
výuka převážně ve specializaci materiálové inženýrství a v některých dalších specializacích (fyzikální inženýrství, strojírenská technologie),
řešení výzkumných projektů na všech úrovních, včetně projektů mezinárodních a národních. Nosné vědeckovýzkumné projekty zahrnují např. tyto oblasti a materiály:
progresivní funkčně-gradientní a nanostrukturní materiály;
vztah mezi výchozí strukturou a mechanickými vlastnostmi kovových materiálů při vysokých rychlostech deformace;
perspektivní biokompatibilní materiály;
povrchové inženýrství;
strukturní stabilita svarových spojů chromových žáropevných ocelí a jejich degradace během dlouhodobého provozu;
experimentální studium strukturní stability moderních žáropevných ocelí;
teoretické modelování pokročilých materiálů s využitím kvantově-mechanických výpočtů a strojového učení
informační systém pro výzkum a vývoj materiálů a technologií ČR;
spolupráce s jinými vysokými školami, výzkumnými ústavy a podniky, založená na využívání přístrojové techniky a kvalifikace pracovníků OSFA;
zpracování expertíz a znaleckých posudků z oblasti převážně kovových materiálů a technologií jejich zpracování a spojování, a to nejen pro výrobní podniky, ale i pojišťovny, soudy apod.
je kromě pedagogických aktivit orientován na základní a aplikovaný výzkum v oblasti vztahů mezi (mikro)strukturními charakteristikami a užitnými vlastnostmi pokročilých kovových materiálů, materiálů s vnitřní architekturou, funkčně gradientních materiálů a materiálů připravovaných aditivními technologiemi.
Tematicky je výzkum orientován na:
studium vlivu strukturních parametrů a podmínek zatěžování na lomové a deformační chování materiálů;
studium vlastností materiálů připravovaných intenzivní plastickou deformací s ohledem na jejich teplotní stabilitu a stabilitu při cyklickém zatěžování;
procesy spojené s přípravou materiálů aditivními technologiemi, kam spadají zejména metody selektivního laserového tavení a studené kinetické depozice;
návrhy a hodnocení vlastností povrchových vrstev;
analýzy lomově-deformačního chování aditivně připravovaných materiálů včetně výzkumu zaměřeného na minimalizaci přítomnosti materiálových vad a popis procesů vedoucích k jejich vzniku;
aktivity v oblasti teoretického a experimentálního studia materiálů odolných vůči degradacím vlivem vodíku;
studium mechanismů vedoucích ke vzniku porušení včetně fraktografických analýz.
Pedagogická činnost je zaměřena na výuku převážně ve specializaci materiálové inženýrství s přesahem do dalších specializací (fyzikální inženýrství, strojírenská technologie). Jedná se primárně o výuku orientovanou na:
lomově-mechanickou problematiku;
experimentální přístupy k určování mechanických vlastností materiálů;
analýzy deformačních procesů a mechanismů porušování materiálů;
mechanické vlastnosti a porušování kovových a nekovových materiálů.
V oblasti experimentálního vybavení odbor disponuje řadou zkušebních zařízení a přístrojů, umožňujících studovat napěťově-deformační chování různých typů materiálů (kovových, keramických, polymerních atd.) jako odezvu na zatěžování ve statickém, dynamickém, resp. cyklickém režimu, a to v širokém intervalu teplot. S rozvojem aditivních technologií jsou v rámci odboru vyvíjeny a využívány metody zkoušení mechanických vlastností materiálů, připravených těmito technologiemi. Experimentální vybavení odboru je využíváno nejen pro vlastní výzkumné a vývojové aktivity ÚMVI, ale i studenty všech stupňů studia při řešení jejich výukových projektů, závěrečných prací apod.
Spolupráce OMDM s dalšími pedagogickými a výzkumnými pracovišti se neomezuje pouze na úroveň fakulty, ale spočívá v kooperaci s dalšími akademickými organizacemi i průmyslovými partnery v národním a mezinárodním měřítku. Tato spolupráce je zaměřena nejen na oblast společných projektů, ale i na expertizní a posudkové činnosti.