vznikl z Přístrojového centra, které bylo založeno v roce 1985 jako celoškolské pracoviště k podpoře řešení těch projektů, které vyžadují experimentální studium materiálů. Pro tyto účely je odbor vybaven špičkovou přístrojovou technikou pro analýzy chemického složení v makro- i mikroobjemu, fázového složení a pro studium struktury kovových i nekovových materiálů na všech dostupných úrovních rozlišení. Přístroje obsluhují vysoce fundovaní specialisté ve svém oboru.
činnost OSFA je orientována do těchto oblastí:
výuka převážně ve specializaci materiálové inženýrství a v některých dalších specializacích (fyzikální inženýrství, strojírenská technologie),
řešení výzkumných projektů na všech úrovních, včetně projektů mezinárodních a národních. Nosné vědeckovýzkumné projekty zahrnují např. tyto oblasti a materiály:
progresivní funkčně-gradientní a nanostrukturní materiály;
vztah mezi výchozí strukturou a mechanickými vlastnostmi kovových materiálů při vysokých rychlostech deformace;
perspektivní biokompatibilní materiály;
povrchové inženýrství;
strukturní stabilita svarových spojů chromových žáropevných ocelí a jejich degradace během dlouhodobého provozu;
experimentální studium strukturní stability moderních žáropevných ocelí;
teoretické modelování pokročilých materiálů s využitím kvantově-mechanických výpočtů a strojového učení
informační systém pro výzkum a vývoj materiálů a technologií ČR;
spolupráce s jinými vysokými školami, výzkumnými ústavy a podniky, založená na využívání přístrojové techniky a kvalifikace pracovníků OSFA;
zpracování expertíz a znaleckých posudků z oblasti převážně kovových materiálů a technologií jejich zpracování a spojování, a to nejen pro výrobní podniky, ale i pojišťovny, soudy apod.